Opublikowano: 2019-05-08
Wielu z nas ma problem z prawidłowym odżywianiem się. Mimo tak wielu informacji, jakie możemy znaleźć w internecie i czasopismach, nie do końca znamy zasady odchudzania się czy przybierania na masie. Przecież odżywianie, to jedna z podstawowych potrzeb naszego organizmu! Prawidłowe, zbilansowane diety nie powinny być przeznaczone jedynie dla osób trenujących amatorsko czy zawodowo. Ty również powinieneś znać podstawowe zasady komponowania diety oraz wielkości kcal, które powinieneś spożywać. Trenujesz lub nie, przeczytaj artykuł i dowiedz się jak prawidłowo wyliczyć zapotrzebowanie kaloryczne dla Ciebie.
BMR (ang. basal metabolic rate) w języku polskim opisywane jest jako PPM, czyli podstawowa przemiana materii. Określa jakie zapotrzebowanie kaloryczne jest nam potrzebne, aby przeżyć oraz aby nasz organizm funkcjonował prawidłowo. Jeżeli będziesz potrafił określić wartość BMR, wszystkie układy będą pracowały w równowadze.
To proste! Jest kilka czynników, które należy uwzględnić:
Dla kobiety: BMR= (9,99 x waga) + (6,25 x wzrost) – (4,92 x wiek) – 161
Dla mężczyzny: BMR = (9,99 x waga) + (6,25 x wzrost) – (4,92 x wiek) + 5
Pamiętaj, że jest to wzór na podstawową przemianę materii. Jest potrzebny, do dalszych obliczeń. Aby ocenić całkowite dzienne zapotrzebowanie należy dodatkowo uwzględnić:
Skorzystaj ze wzoru: TDEE = BMR + EAT + TEF + NEAT
Jeżeli obliczyłeś już BMR, to w kolejnym kroku oblicz EAT. Sprawdź ile razy w tygodniu wykonujesz trening i jakiego jest rodzaju (aeroby/siłowy). Np.:
Trening siłowy wykonywany 3x w tygodniu o intensywności niskiej, do której przypisane jest 7kcal/min. Treningi trwają 60min. Wynik przelicz na ilość dni w tygodniu (ponieważ jest to DZIENNE zapotrzebowanie kaloryczne): 3*7*60 = 1260 kcal, 1260/7=180kcal
BMR + EAT = A kcal
Trzecim punktem jest dodanie do całości NEAT, który średnio wynosi 200-600kcal ( w zależności od tego jak bardzo eksploatujesz się w ciągu dnia oraz jaką masz budowę 200-400 kcal endomorfik, 400-600 kcal, mezomorfik 300-500 kcal). A kcal + 400kcal
Na koniec pozostało do obliczenia TEF: TEF= 6-10% (BMR+EAT+NEAT).
Masz już wszystko czego potrzebujesz!
Największym błędem jaki możesz popełnić, to obciąć szybko i dużo kalorii. Nie jest to dobra droga do zrzucenia kilogramów. Nie uda Ci się zbyt długo utrzymać dużego ujemnego bilansu energetycznego. Jeżeli Twoim celem jest zrzucić zbędne kilogramy, to musisz jeść trochę mniej kcal (etapowo) niż wyliczyłeś jako Twoja całkowita przemiana materii (TDEE), np.: 2929kcal – 300kcal, w kolejnym etapie odejmij kolejne 100-200kcal
Tak jak przy zrzucaniu kilogramów, tyj z głową i powoli 😉 W zależności od tego jaki masz typ budowy, jak działa Twoja gospodarka hormonalna itd. tyjesz albo szybko, albo bardzo wolno. Nie ma jednego wzorca, który przypisuje się do „tycia”. Szacuje się, że do całkowitej dziennej przemiany materii musisz doliczyć sobie około 250-300 kcal.
Istnieje wiele różnych diet, które nie opierają się na BMR, jednak uważamy, że abyś mógł schudnąć ZDROWO i bezpiecznie (z tkanki tłuszczowej, a nie masy mięśniowej), należy pokusić się o zdefiniowanie zapotrzebowania na kalorie, aby uniknąć efektu „jojo”. Dostępne w Internecie, często kopiowane diety nie są stworzone specjalnie dla Ciebie. Wartości energetyczne są bardzo indywidualne dla różnych osób ze względu na różnice w aktywności fizycznej, spożywaniu posiłków etc.
Nigdy nie rezygnuj ze swoich marzeń. Jeżeli nie możesz dość jaka jest przyczyna tego, że nie możesz schudnąć, skontaktuj się z nami. Wspólnie spróbujemy rozwikłać Twoją zagadkę a później popracujemy w najbardziej odpowiedni dla Ciebie sposób tak, abyś przede wszystkim TY był siebie dumny!
I PAMIĘTAJ! Nigdy nie rób czegoś dla kogoś. SPEŁNIAJ SWOJE MARZENIA!
Chcemy, abyś czuł się wyjątkowo, dlatego tworzymy kameralne studia gdzie w miłej atmosferze zrealizujesz swoje cele.