TIME FOR FIT
UL. PRUSA 8B/U2
20-064 LUBLIN

TIME FOR FIT
UL. GĘSIA 5/4
20-719 LUBLIN

RELAKS – LEKARSTWO NA CODZIENNY STRES

Opublikowano: 2019-02-07

Układ nerwowy, który kontroluje pracę całego organizmu człowieka dzieli się na 3 układy: układ somtyczny, autonomiczny i układ nerwowy jelit (niedawno odkryty). Układ somatyczny jest odpowiedzialny za kontakt ciała ze światem zewnętrznym i unerwia mięśnie szkieletowe. To układ, który możemy kontrolować poprzez realizowanie swoich myśli, poprzez poruszanie się i reagując na bodźce dochodzące ze środowiska zewnętrznego.

Natomiast układ autonomiczny kontroluje funkcjonowanie narządów wewnętrznych i funkcje naszego ciała. Jest to układ, który pracuje niezależnie od woli człowieka, w związku z tym trudno jest mu stworzyć odpowiednie warunki do funkcjonowania i wspomóc go. Świadome działanie, mające na celu zapewnienie autonomicznemu układowi nerowemu optymalnej funkcjonalności to kompleksowe dbanie o własne zdrowie za pomocą diety, ćwiczeń fizycznych, snu, oddychania i relaksacji.

W tym artykule skupimy się na tym ostatnim aspekcie – na RELAKSACJI, która jest cudownym lekiem na codzienny pęd i stres towarzyszący nam na każdym kroku 🙂

Istnieje kilka sposobów na zrelaksowanie ciała i naszej głowy:)

Najprostszy ale i zarazem najtrudniejszy sposób to zmiana naszego SPOSOBU MYŚLENIA na pozytywny. Jeżeli chcesz się zrelaksować musisz być spokojny/a. Musisz zrobić przerwę i wyłączyć się od tego co wokół Ciebie. To ma być czas tylko dla Ciebie. Dobrze by było abyś wyznaczył/a sobie czas w codziennej gonitwie właśnie na relaks. Niech to bedzie Twój codzienny rytuał.

miejsce relaksu i wyciszenia

Kolejny sposób na odprężenie to spędzanie jak najwięcej czasu w MIEJSCU KTÓRE DAJE NAM SPOKÓJ I WYCISZENIE, w którym czujemy się bezpiecznie. Warto jest zadbać o to aby miejsce było ciepłe. Ciepło sprzyja odprężeniu 🙂

POZYCJA LEŻĄCA to pozycja idealnie relaksująca:) tak wiem dziwnie to brzmi, ale mnóstwo czasu w ciągu dnia jesteśmy w pozycji przede wszystkim siedzącej albo całkowicie spionizowanej, czyli w pozycjach gdzie cały czas nasz kręgosłup i mięśnie przykręgosłupowe są w napięciu – aby je rozuźnić, zrelaksować trzeba się POŁOŻYĆ ! Pozycja leżaca zmniejsza również wewnętrzny nacisk na przeponę i serce. Pozwala na to aby wszystkie procesy w naszym ciele zaczęły przebiegać wolniej. Pozycja leżąca to jeden z najłatwiejszych sposobów wywołania relaksacji. Czasami wystarczy się tylko połóżyć i mamy wrażenie, że cały ciężar dnia i zmęczenie mija – wystarczy 5 minut i jesteśmy jak nowonarodzeni Zauważ, że kilka chwil po tym jak się położysz wydajesz z siebie mimowolne długie i spokojne westchnięcie 🙂 To sygnał do układu autonomicznego do rozpoczęcia pracy. Pozycja leżąca jest też idealna do masażu, ponieważ minimalizuje działąnie zewnętrznych stresorów na ciało. Oprócz zwykłej pozycji leżącej polecam również POZYCJE ODWRÓCONE, czyli takie gdzie miednica jest powyżej poziomu serca albo serce powyżej poziomu głowy. Takie ułożenia ciała automatycznie wyłączają pracę autonomucznego układu nerwowego. Tak jakbyśmy wyłączyli zasilanie w naszym ciele. Mózg w ten sposób się oczyszcza i uspokaja. Aby przyjąć te pozycjie nie musimy stawać na głowie czy na rękach, wystarczy podłożyć poduszkę pod miednnice, czy pod środkową część pleców tak aby unieść w górę klatke piersiową.

ODDECH jest podstawowym elementem naszego życia i z nim związane są ćwiczenia oddechowe, które fantastycznie wyciszają i relaksują nasze ciało i głowę. Warto tutaj skupić się zwłaszcza na spokojnym i długim WYDECHU. W idealnym relaksacyjnym oddechu wydech trwa o wiele dłużej niż wdech. W momencie kiedy uwalniamy napięcie z mięśni, tkanek ciało instynktownie opróżnia płuca z powietrza. Bardzo często przy długim wydechu, wtedy kiedy rozluźniamy całkowicie ciało słyszymy własny, mimowolny jęk. To oznaka, że wchodzimy w stan głębokiego relaksu.

DOTYK – i tu mam na myśli masaż czy automasaż (rollerem, piłeczką). Dotyk jest niezbędny do życia i prawidłowego funkcjonowania organizmuu człowieka. Dzieci, które nie są dotykane, przytulane mają wiele dolegliwości psychicznych, psychologicznych i fizycznych, ponieważ bez dotyku nasz mózg nie rozwija się prawidłowo. Dotyk potrafi leczyć ból, dzięki masażowi lub automasażowi wiele dolegliwości mija. Jeżeli jest jakiś ból w ciele nigdy nie pozwoli on Ci na pełną relaksację. Ból, napięcie możesz uwolnić właśnie poprzez masaż lub automasaż. Zwiększone napięcie mięśni, powoduje , że ból obejmuje władze nad całym naszym ciałem. Masaż pozwala to napięcie i ból usunąć. Dotyk, w tym przypadku masaż lub automasaż w dwojaki pozwala nam się zrelaksować:

  1. Osłabia działanie autonomicznego układu nerwowego zmieniając napięcie spoczynkowe mięśni i powiązanych z nimi powięzi.
  2. Powoduje pozytywne zmiany w chemii naszego ciała (zwiększa się ilość endorfin, serotoniny, oksytocyny, dopaminy).

Wszystkie te sposoby często występują jednocześnie i właśnie wtedy dają najlepsze rezultaty i najlepiej odprężają nas 🙂 Wiec jeżeli chcesz w pełni się zrelaksować musisz dążyc do tego aby doświadczać tak wielu z nich jak jest to możliwe 🙂 Miłego relaksu!

Kamila Górecka
Harmonia Ruchu
www.harmonia-ruchu.pl

 

PIERWSZA SIEĆ KAMERALNYCH STUDIÓW EMS W LUBLINIE!

Chcemy, abyś czuł się wyjątkowo, dlatego tworzymy kameralne studia gdzie w miłej atmosferze zrealizujesz swoje cele.

Studio Time For Fit - Gęsia

ul. Gęsia 5/4, 20-719 Lublin

+48 577 554 334

Studio Time For Fit - Prusa

ul. Prusa 8B/U2, 20-064 Lublin

+48 537 459 871

UMÓW SIĘ NA TRENING!