TIME FOR FIT
UL. PRUSA 8B/U2
20-064 LUBLIN

TIME FOR FIT
UL. GĘSIA 5/4
20-719 LUBLIN

ZDROWY DOTYK NA BÓL KRĘGOSŁUPA

Opublikowano: 2019-01-23

Czy wiedzieliście, że kręgosłup to główna podpora naszego ciała? Jest jak ludzkie rusztowanie. Zdrowy kręgosłup to taki, który nie boli, nie ma uszkodzeń i uszczerbków. Jak wielu z Nas może się takim poszczycić? Czy wiemy jak powinniśmy sobie z radzić, żeby było lepiej?

Zwykle, gdy dokucza Nam kręgosłup lub jego okolice, z problemem próbujemy radzić sobie sami. Zrzucamy winę na to , że jest zbyt „słaby” lub to jaki tryb życia prowadzimy. Kręgosłup jest bardzo cierpliwy i odporny na Nasze błędy, aczkolwiek w końcu powinniśmy zainteresować się, co możesz dla niego zrobić lepiej, by uniknąć kłopotów. Ludzki kręgosłup, chociaż jest rusztowaniem niemal doskonałym (sprężysty, wydajny, odporny), stale nadwyrężany i źle traktowany, w końcu mówi dość. Czasem odzywa się do Nas ostrzegawczo i ból mija po odpoczynku. Wtedy mylnie sądzimy, że mamy problem z głowy. Co drugi Polak deklaruje, że cierpi z powodu bólu pleców, co siódmy: przewlekle i często. Zmiana trybu pracy oraz sposobu spędzania czasu wolnego na mniej mobilny, nieprawidłowa dieta oraz występujący powszechnie stres cywilizacyjny są przyczyną występowania chorób narządu ruchu.

Niezależnie od przyczyny dolegliwości i stopnia zaawansowania choroby, zazwyczaj NIE jesteśmy bezradni, jeśli leczenie jest prawidłowe. Właściwa diagnoza, odpowiednio dobrana technika i specjaliści to te elementy połączone razem mogą poprawić komfort Naszego życia. Szczególną rolę w leczeniu schorzeń narządu ruchu odgrywa fizjoterapia, która dysponuje szerokim wachlarzem technik terapeutycznych.

Wobec narastającej epidemii chorób narządu ruchu i faktu, że terapia, czy masaż okazuje się bardzo często skuteczne w ich zwalczaniu, należy tę wiedzę przyswoić, rozpropagować, ale również korzystać z pomocy specjalistów. W dzisiejszym świecie praktycznie każdy odczuwa pewne dolegliwości ze strony Naszego kręgosłupa. Nie czekaj do momentu, aż stan Twojego zdrowia, będzie ograniczał życie codzienne.

Prostymi rozwiązaniami na jakie możemy zdecydować się, aby poprawić kondycje Naszych mięśni i całego organizmu są masaże lecznicze. Masaż tkanek głębokich – zwany także masażem głębokim, bądź głębokim masażem łącznotkankowym – jest współczesną formą masażu, mającą na celu zniesienie napięć w obrębie mięśni i zintegrowanej z nimi powięzi. To forma manualnej pracy z ciałem. Celem pracy z tkankami miękkimi jest terapia zaburzeń w układzie mięśniowo-powięziowym, polegająca na umiejętnym rozluźnianiu tkanek pacjenta oraz poprawie ich przesuwalności względem siebie. Warto ponadto nadmienić, że techniki wykorzystywane w masażu tkanek głębokich są bardzo bezpieczne dla pacjenta, a on sam nie jest tylko biernym odbiorcą leczenia, ale aktywnie uczestniczy w terapii, poprzez wykonywanie odpowiednich ruchów i czynności, zwiększając tym samym rozluźnienie tkanek. Fakt czynnego udziału pacjenta w terapii stanowi istotną różnicę – w porównaniu do masażu klasycznego, gdzie głównym zadaniem pacjenta jest jedynie przyjęcie odpowiedniej pozycji i maksymalne rozluźnienie. Jest to coraz popularniejsza forma masażu, która pozwala na skuteczne rozwiązywanie zaburzeń w obrębie narządu ruchu (i nie tylko).

Terapia manualna to technika fizjoterapii, która polega na wspomaganiu leczenia narządów ruchu.Zajmuje się: diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń strukturalnych narządu ruchu (stawów, mięśni, nerwów). Dzięki rozbudowanemu schematowi badania, fizjoterapeuta jest w stanie za pomocą szczegółowego wywiadu i badania odnaleźć zaburzone struktury, stwierdzić stopień ich uszkodzenia oraz przeanalizować mechanizmy pojawienia się dolegliwości. Celem terapii jest zniesienie bólu i przywrócenie normalnej ruchomości w zablokowanych partiach. Terapia manualna jest bezpieczną metodą masażu.Jako leczenie stosowane są techniki: mobilizacji stawów, neuromobilizacje struktur nerwowych, leczenie tkanek miękkich (tj. mięśni, więzadeł, ścięgien).

Na ograniczenie występowania bólu kręgosłupa duży wpływ mamy sami. Zmieniając Nasze nawyki związane z postawą ciała, poprawiając ergonomię pracy oraz zwiększając aktywność fizyczną. Ważne jest, abyśmy nie zapominali o pomocy ze strony specjalistów, którzy potrafią wykonać prawidłowy, ale przede wszystkim dobrze dobrany masaż leczniczy dla Naszego organizmu. Nie warto zwlekać z ratunkiem dla Naszego ciała. Kręgosłup mamy tylko jeden, warto o niego dbać, aby służył Nam jak najdłużej. Podejmujmy działania profilaktycznie, ale również nie bójmy się walczyć z istniejącymi już dolegliwościami.

ANNA KOWALIK, Gabinet Masażu Zdrowy Dotyk

 

PIERWSZA SIEĆ KAMERALNYCH STUDIÓW EMS W LUBLINIE!

Chcemy, abyś czuł się wyjątkowo, dlatego tworzymy kameralne studia gdzie w miłej atmosferze zrealizujesz swoje cele.

Studio Time For Fit - Gęsia

ul. Gęsia 5/4, 20-719 Lublin

+48 577 554 334

Studio Time For Fit - Prusa

ul. Prusa 8B/U2, 20-064 Lublin

+48 537 459 871

UMÓW SIĘ NA TRENING!