TIME FOR FIT
UL. PRUSA 8B/U2
20-064 LUBLIN

TIME FOR FIT
UL. GĘSIA 5/4
20-719 LUBLIN

POMPA MIĘŚNIOWA

Opublikowano: 2022-09-21

Każdy z nas choć raz słyszał od znajomych że coś ich boli z rana, ale jak się rozruszają i pochodzą trochę to jest im lepiej. Może właśnie Ty jesteś tą osobą ? Czy widzieliście kiedyś ludzi na drodze którzy wysiadają z auta i muszą się przeciągnąć, zrobić kilka skłonów i dopiero idą np. Na stacje? Wiele osób śmieje się, że ich ciało też musi się rozbudzić. Nic bardziej mylnego większość bólów które można rozchodzić związane są z tonusem mięśniowym który bezpośrednio łączy się z pompą mięśniowa.

Czym jest pompa mięśniowa?

Pompa mięśniowa jest najbardziej znana z treningu i tego w jaki sposób  działa na nasze mięśnie podczas treningu. Czyli jak ? Podczas treningu do naszych mięśni dostaje się więcej krwi razem z naszą krwią do mięśni dostaje się tlenek azotu. Tlenek azotu wpływa na rozluźnienie śródbłonka naczyniowego co wywołuje rozszerzenie przekroju poprzecznego wszystkich naczyń krwionośnych ( oczywiście najbardziej wpływa na te największe czyli tętnice). Tętnice których średnica się zwiększy ma również zwiększone możliwości transportowe. Dzięki temu nasze mięśnie są lepiej odżywione oraz ukrwione. Co dzięki temu osiągamy? Lepsze napięcie mięśni odpowiedzilanych za utrzymanie pozycji ciała oraz silniejsze i zdrowsze mięśnie

Wiemy już czym jest pompa mięśniową i jak działa a czym jest tonus mięśniowy ?

Tonus mięśniowy jest napięcie w spoczynku, jest to opis w jaki mięsień powinien reagować na działanie sił zewnętrznych taki jak zmiana kierunku działania siły w każdej pozycji ( TAK, LEŻĄCEJ TEŻ!!), mamy tego przykład kiedy nie zauważymy progu i zejdziemy niżej niż się spodziewamy całe łańcuchy naszych mięśni zareagują napięciem ( w zależności od mięśnia koncentryczny, izometrycznym lub ekscentrycznym) aby utrzymać pozycję stojącą.

Definicja napięcia mięśniowego jest utrzymanie mięśni w ciągłej gotowości do działania. Musimy jednak pamiętać że nasze mięśnie pracują cała dobę nawet kiedy śpimy i od ich napięcia zależy od czego czy rano obudzimy się wypoczęci czy zbolali od pozycji w której śpimy.

Oczywiście w tym artykule nie rozmawiamy o patologiach tonusu mięśniowego, więc pozwólcie mi proszę ominąć tą część wiedzy o tonusie mięśniowy i przejdźmy do tego jak możemy nad nim pracować.

I tutaj jak rycerz na białym koniu przybywa nam ruch. Tak dokładnie tylko i aż ruch dlatego wszystkim osobom które mają ranna sztywność lub ból po przebudzeniu lub bezruchu pomaga ruch, jednakże codziennie z rana mają ten ból, czyli mamy poprawę, ale nie wystarczająco by poprawić jakość życia więc czas na mocniejszy wysiłek czyli trening.

Aby osiągną mocny efekty pompy mięśniowej a co za tym idzie przekrwienia oraz odżywienia tkanki mięśniowej musimy wykonać kawał dobrej roboty.

Wiemy już ze praca nas nie ominie więc jaki trening wybrać ?

Jeżeli trenujesz od lat i masz na to czas w tygodniowym planie napewno już wiesz jaką formę aktywności wybrać, co jeśli nie masz tego czasu lub nie byłeś osobą usportowioną w swoimi życiu albo po prostu szukasz bezpiecznej efektywnej formy treningu?

Trening EMS  jest formą aktywności której szukacie! Dlaczego ? Od czego by tu zacząć … trening EMS jest bezpieczną formą ruchu w której trenujecie cały czas z trenerem personalnym. Trening trwa tylko 20 minut, i wykonujemy go raz w tygodniu! A co najważniejsze podczas treningu EMS stymulujemy największe partie mięśniowe, nie pracujemy tylko na mięśniach jednej partii ale ćwiczymy cale ciało! Tak, całe ciało razem z mięśniami głębokimi ponieważ trening EMS podczas swoje stymulacji pobudza wszystkie włókna poprzecznie prążkowane czyli te które tworzą mięśnie w naszym ciele. Dzięki temu że w jednym treningu uzyskujemy około 150 skurczy o wysokiej intensywności pompa mięśniową zadziała prawie w całym naszym organizmie! A co za tym idzie poprawi się tonus mięśniowy i ból po spaniu lub dłuższy braku ruchu odejdą w niepamięć. Oczywiście EMS nie jest jedyną formą treningu który wam pomoże ale jest  jedną z najlepszych opcji z kilku powodów:

  • mała ilości czasu poświęcona na trening
  • bezpieczny trening
  • Szybkie rezultaty widoczne już po 2 treningach
  • Pewność satysfakcji

Dziękuje wszystkim którzy dotrwali do końca i do zobaczenia na treningu !

Physiotherapy potentials in improve the calf muscle pump function in chronic venous insufficiency (2014)

Ocena ukształtowania fizjologicznych krzywizn kręgosłupa dziewcząt trenujących sport pływacki i nie uprawiających pływania (2015)

PIERWSZA SIEĆ KAMERALNYCH STUDIÓW EMS W LUBLINIE!

Chcemy, abyś czuł się wyjątkowo, dlatego tworzymy kameralne studia gdzie w miłej atmosferze zrealizujesz swoje cele.

Studio Time For Fit - Gęsia

ul. Gęsia 5/4, 20-719 Lublin

+48 577 554 334

Studio Time For Fit - Prusa

ul. Prusa 8B/U2, 20-064 Lublin

+48 537 459 871

UMÓW SIĘ NA TRENING!