Opublikowano: 2021-07-01
Współczesne zjawisko stresu jest nieodłącznym elementem naszego życia. Myślę, że z trudem (o ile w ogóle jest to możliwe) znalazłbyś osobę, która nie doświadczyła stresu, tym bardziej związanego z obecną sytuacją, jaka panuje na świecie. O stresie mówi się wszędzie – w domu, w pracy, ze znajomymi. Dzięki ogromnemu zainteresowaniu nauki, okres pandemii pokazał jak bardzo destrukcyjny wpływ na nasze zdrowie ma stres i brak umiejętności radzenia sobie z nim, lęk, dystans społeczny i przekonania społeczne.
Skoro stres towarzyszy nam codziennie, to teoretycznie powinniśmy o nim wiedzieć już wszystko. Kiedy postawimy bardzo proste pytanie – czym jest stres, okazuje się, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Dla każdego stres może oznaczać coś innego, np.: praca, szef, planowanie ważnego wydarzenia, niesprzyjająca pogoda, przemijający czas czy niespodziewana choroba lub śmierć. Wiadomo, że stres jest zjawiskiem bardzo złożonym, które wymaga, aby spojrzeć na nie holistycznie.
W nauce i literaturze stres ma dwa wymiary: psychologiczny i fizjologiczny.
Z psychologicznego punktu widzenia, stres opisywany jest jako trzy nurty:
Obecnie popularny jest nurt relacyjny, definiowany jako określoną relację między osobą a otoczeniem, która oceniana jest przez osobę jako obciążającą lub przekraczającą jej zasoby i zagrażająca jej dobrostanowi.
Jeśli chodzi o fizjologiczne aspekty, to mówi się o tzw. Zespole Ogólnego Przystosowania (GAS – General Adaptation Syndrome) lub Zespole Stresu Biologicznego, gdzie wyróżnia się stadia:
Reakcja stresowa to przede wszystkim zjawisko wielopłaszczyznowe, które manifestuje się różnymi objawami pochodzącymi z układów organizmu, np.:
FIZJOLOGICZNE | PSYCHOLOGICZNE | BEHAWIORALNE |
---|---|---|
– przyspieszony puls, – rozszerzone źrenice, – nadmierna potliwość, – kołatanie serca, – wzmożone napięcie mięśniowe, – sztywność karku, – suchość w ustach, – ucisk w gardle, – naprzemienne uderzenia gorąca i zimna | – pobudzenie psychoruchowe, – gonitwa myśli, – podejrzliwość, – wrogość, – ataki złości, – apatia, – odczuwanie nieokreślonego lęku, – poczucie osamotnienia, – trudności z podejmowaniem decyzji, – zachwianie poczucia własnej wartości | – zmiany w zachowaniu, – zwiększona pobudliwość, – tiki, – utrata apetytu lub uczucie ciągłego głodu, – nagłe wybuchy płaczu, – obniżona wydajność, – konfliktowość, – nadużywanie alkoholu, – zaburzenia snu, – impulsywność w działaniu |
Od zalania dziejów wiadomo, że stres wpływa negatywnie na organizm. Według Uszyńskiego, do najpoważniejszych powikłań stresozależnych zalicza się:
Trudno w to uwierzyć, bo przecież „stres” dla wielu brzmi niezbyt pozytywnie, ale istnieje stres, który mobilizuje do działania. Hans Selye (kanadyjski fizjolog uznany za „ojca stresu”) wyróżnił dwa rodzaje stresu:
DYSTRES (zły stres) | EUSTRES (dobry stres) |
---|---|
paraliżujący, wpływający negatywnie na działania, niosący dezintegrację psycho-fizjologiczną i zaburzenia harmonii organizmu. | motywujący do działania i rozwoju, podnosi poziom energii, bodziec do podejmowania decyzji, koncentruje uwagę na problemie i motywuje do rozwiązania go |
Choć mówi się, że wirus atakuje ciało człowieka, to występuje co raz więcej danych potwierdzających, że okres pandemii ma znaczący wpływ na zdrowie psychiczne – niestety destrukcyjny.
Zespół naukowców uniwersyteckich szpitali z chińskiego miasta Shenzen, przeprowadził badania ankietowe, które obejmowały 7 tys. osób. Ankieta miała na celu zbadanie jak epidemia wpływa na zdrowie psychiczne obywateli. Wyniki pokazują, że 35% ankietowanych odczuwało lęk uogólniony, 20% badanych miało symptomy depresji a 18% cierpiało z powodu zaburzenia snu.
Czego natomiast obawiają się najbardziej Polacy? Zdecydowana większość, bo aż 2/3 Polaków biorących udział w sondażach, boi się o sprawy ekonomiczne i bytowe zaraz obok strachu przed zakażeniem. Niepokojąca jest również możliwość nałożenia na Nich kwarantanny, która oznacza izolację. Z badań wynika, że znaczna większość ankietowanych narzeka na znacznie obniżone samopoczucie. Dr Konrad Maj, psycholog społeczny z SWPS mówi o tym, jak Polacy musieli przeorganizować swoje życie.
Badania mgr Marty Kowal – uczestniczki międzynarodowego projektu badawczego (45 krajów, 140 naukowców) wykazały, że większego stresu doświadczały osoby młodsze, kobiety, osoby z niższym wykształceniem.
Ostatnie miesiące nie były łaskawe i pandemia zmieniła wszystko. Plany, styl życia, treningi, szkoła… Świat stanął do góry nogami, a w raz z nim ludzie. Koronawirus zatrzymał również naszą aktywność fizyczną, która jak wiadomo jest jednym z czynników warunkujących odporność organizmu. Duża część osób została skierowana na pracę zdalną. Mało kto myślał o tym, żeby zadbać o swoją formę. Pozostawanie przez dłuższy czas w domu nie sprzyja ćwiczeniom i dbaniu o zdrowie. Przez to obecnie możemy obserwować wzrost liczby osób otyłych, ze słabą kondycją czy bólami pleców. Co z powiedzeniem, które zna każdy – „w zdrowym ciele-zdrowy duch”? Wszystko można naprawić…
Jest wiele sposobów na radzenie sobie ze stresem. To stale zmieniające się sposoby działania i podejmowania decyzji jako reakcje na sytuacje stresujące. Jest to proces dynamiczny, w który należy włączyć podstawę „Piramidy zdrowego żywienia i stylu życia” – aktywność fizyczną. Jest to jedno z najprostszych narzędzi, łagodzących stres. Ćwiczenia nie tylko osłabiają negatywną reakcję organizmu na bodźce, ale dzięki wydzielaniu hormonów szczęścia – poprawiają nastrój, dodają energii i motywują! WHO zaleca co najmniej 150 minut aktywności o umiarkowanej intensywności lub 75minut intensywnej aktywności fizycznej w tygodniu. W Time For Fit ćwicząc regularnie 20 minut raz w tygodniu, osiągniesz ten sam efekt.
Trening EMS w Time For Fit daje przyjemność i satysfakcję! Podczas 20 minut ćwiczeń, układ nerwowy skupiony jest na ciele. Prawidłowa praca – kontrolowane napięcia mięśni i oddech, sprawią że odzyskasz władze nad własnym ciałem i staniesz się pewniejszy siebie. Trening z elektrostymulacją mięśni poprawia kondycję i wspomaga układ krążenia a także poprawia tolerancję na obciążenia psychiczne. Aktywność fizyczna to jedna z najskuteczniejszych przebadanych metod dbania o zdrowie psychiczne – skorzystaj z naszej pomocy!
Nie martw się, nie zostawimy Cię z tym. Jesteśmy zespołem wykwalifikowanych trenerów i fizjoterapeutów. Pomożemy Ci wrócić na właściwe tory i osiągnąć cele. Rozumiemy, że ostatni czas był dla Ciebie ciężki, dlatego dołożymy wszelkich starań, żebyś odzyskał energię do działania!
TEAM Time For Feat
Literatura:
Chcemy, abyś czuł się wyjątkowo, dlatego tworzymy kameralne studia gdzie w miłej atmosferze zrealizujesz swoje cele.