Opublikowano: 2022-12-20
w organizmie każdego człowieka występują 3 rodzaje tkanki tłuszczowej
Podsumowując każdy rodzaj tk.tłuszczowej pełni niezwykle ważną rolę w naszym organizmie.
I zarówno nadmiar tej tkanki jak i zbyt mała ilość może mieć negatywny wpływ na zdrowie człowieka.
Pamiętać należy również, że podczas chudnięcia komórki tłuszczowe nie ulegają zniszczeniu, zmniejsza się tylko ich objętość oraz ilość magazynowanych substancji, które posłużyły jako substrat w procesie uwalniania energii.
Panie bardzo często dążą do uzyskania jak najniższego BF (body fat) czyli zawartości %tk tłuszczowej w organizmie.
Zapominają jednak jak niezwykle ważną pełni ona rolę endokrynną w naszym organizmie.Przy niewystarczającej ilości tk. tłuszczowej nasz organizm przestaje produkować niezbędne hormony zarówno te odpowiadające za reprodukcje i utrzymanie prawidłowego cyklu miesiączkowego jak i utrzymanie ciała w homeostazie czyli stanie równowagi organizmu.
Kobiety utrzymujące niski BF przez długi okres czasu, mogą spodziewać się nie tylko zaniku miesiączki czy problemu z zajściem w ciążę a w skrajnych przypadkach nawet całkowitej bezpłodności.
Część, zwłaszcza młodych kobiet bagatelizuje te kwestie,ponieważ perspektywa macierzyństwa jest im daleka lub też niektóre z Pań nie planują potomstwa. Dla nich motywacją do zwiększenia BF powinna być czyhająca za progiem osteoporoza, wypadanie włosów, sucha cera, łamliwe paznokcie czy kłopoty z tarczycą.
Omówiliśmy już rodzaje tk.tłuszczowej i ich funkcje oraz kwestie niewystarczającej jej ilości. A co jeśli jest jej za dużo i nasze boczki spędzają nam sen z powiek lub co gorsza odbija się to na naszym zdrowiu ?
Pierwszą i najważniejszą rzeczą jest zdecydowanie wprowadzenie ujemnego bilansu kalorycznego artykuł o układaniu diety znajdziecie Państwo również na naszym blogu. Kolejnym niezbędnym punktem jest aktywność fizyczna.
Możemy ją podzielić na dwie części:aktywność treningowa i pozatreningowa.
Obie są równie ważne chociaż to właśnie aktywność poza treningowa powinna być podstawą a treningowa tylko jej dopełnieniem.
Aktywność poza treningowa to wszystkie czynności o charakterze ruchowym np.spacer do pracy, z psem, wchodzenie po schodach, jazda na rowerze, koszenie trawnika, czy narty zimą. To na niej budujemy podstawy niezbędnej do utrzymania zdrowia ilości ruchu. Przejdźmy teraz do aktywności treningowej jaką jest EMS i jak wpływa on na tkankę tłuszczową ?
zacznijmy od tego czym jest trening EMS ?
Jest to trening z wykorzystaniem elektrostymulacji mięśniowej o charakterze wytrzymałościowym. Trening ten oddziałuje na metabolizm tłuszczów w organizmie w dwojaki sposób :
Przekłada się to na zwiększenie aktywności lipazy hormonowrażliwej (enzymu odpowiedzialnego za rozkład tk. tłuszczowej, jej hydrolizę ) ponieważ hormon wzrostu wraz noradrenaliną, adrenaliną i glukagonem stanowią najważniejsze czynniki jej wzrostu.
Co ciekawe wrażliwość tkanki tłuszczowej na działanie lipolityczne (czyli jej rozkład) jest zależna od jej lokalizacji. Na przykład tk. tłuszczowa wewnątrzbrzuszna jest dużo bardziej wrażliwa na działanie
czynników lipolitycznych niż ta na pośladkach.
Co za tym idzie, mimo iż trening ems trwa tylko 20 minut, to lipoliza indukowana hormonem
wzrostu jest zwiększona ze względu na wyższe jego stężenie i dłuższy czas utrzymywania.
bibliografia
Chcemy, abyś czuł się wyjątkowo, dlatego tworzymy kameralne studia gdzie w miłej atmosferze zrealizujesz swoje cele.