TIME FOR FIT
UL. PRUSA 8B/U2
20-064 LUBLIN

TIME FOR FIT
UL. GĘSIA 5/4
20-719 LUBLIN

ZESPÓŁ SKRZYŻOWANIA GÓRNEGO

Opublikowano: 2021-02-22

Czy zastanawiałeś się kiedyś skąd bierze się ból w górnej części pleców rozciągający się aż po czubek głowy? Dodatkowo po obserwacji swojej sylwetki stwierdzasz, że oprócz dyskomfortu Twoja sylwetka nie wygląda najlepiej? Cóż… być może jest to jeden z zespołów posturalnych –  zespół grawitacyjny górnej części ciała. Bez wątpliwości jest on ściśle związany z siedzącym trybem życia oraz technologią z jaką mamy przyjemność obcować. Nasze nawyki, napięcia obronne i stres mają odzwierciedlenie w wyglądzie naszej sylwetki.

Co to jest zespół skrzyżowania górnego?

Najczęściej występujący i najbardziej wyraźny zespół posturalny jaki występuje u współczesnego człowieka.  Na podstawie obserwacji i badań ciała pacjentów, po raz pierwszy zespoły grawitacyjne zostały opisane przez neurologa i chiropraktyka, doktora Vladimira Jandę.  Zespół o którym mowa – nierównowagi mięśniowej obręczy górnej, charakteryzuje się nadmiernie pochyloną sylwetką ciała. Pomiędzy mięśniami przedniej i tylnej ściany ciała występuje duży dysbalans mięśniowy. Początek objawów prowadzi do wielu zmian nie tylko w układzie mięśniowym, ale również szkieletowym, co w połączeniu daje patologiczny obraz postawy.

Skąd się bierze zespół grawitacyjny górny?

Jedną z podstawowych przyczyn powstania zespołu skrzyżowania górnego jest przyjmowanie nieprawidłowych pozycji zarówno wykonując pracę zawodową jak i podczas wykonywania codziennych obowiązków. Na domiar złego nasza pozycja, dzięki której podobno odpoczywamy, bardzo często jest nieprawidłowa. Przypomnij sobie jak wracasz po dni pracy, jak zasiadasz na kanapie lub w fotelu. „Luźno”, prawda? Do tego Twój odpoczynek nierzadko polega na zwróceniu całej swojej uwagi (o ile jeszcze ją masz po tak ciężkim dniu ☺ ) na ekran smarfona lub innego cudownego wynalazku.  Cementując w nieprawidłowych pozycjach obręcz barkową i kark fundujesz sobie ból i brzydką postawę ciała.

Charakterystyka problemu

Klasycznie dochodzi do nadmiernego rozciągnięcia pewnych mięśni oraz nadmiernego napięcia innych. Mięśnie stają się osłabione i nie wykonują odpowiednio funkcji jakie zostały im przypisane na drodze ewolucji. Na pierwszy rzut oka widać nieprawidłowe ustawienie barków oraz głowy. Klatka piersiowa zamyka się pociągając za sobą barki i głowę do pozycji protrakcji. Przeciążenie mięśni  doprowadza do dźwigania obręczy barkowej. Oprócz zmiany w wyglądzie występuje dyskomfort i w późniejszym etapie ból.

MIĘŚNIE SKRÓCONE (hipertoniczne): MIĘŚNIE ROZCIĄGNIĘTE (hipotoniczne):
 • Mostkowo-obojczykowo-sutkowe,
 • Podpotyliczne,
 • Piersiowe większe i mniejsze,
 • Przednie aktony naramiennych,
 • Międzyżebrowe,
 • Zębate przednie
 • Prostowniki szyi,
 • Prostowniki w odcinku piersiowym kręgosłupa,
 • Czworoboczne grzbietu, część zstępująca,
 • Dźwigacze łopatki,
 • Równoległoboczne
Zespół skrzyżowania górnego - objawy

Rys. Zespół skrzyżowania górnego – Objawy

 

Dolegliwości które mogą się pojawić

Jak przy każdej patologii w naszym organizmie, również w zespole skrzyżowania górnego jasnym jest, że mogą występować charakterystyczne dolegliwości:

 • Zaburzenia widzenia  w związku z połączeniem mięśni podpotylicznych z ruchami gałek ocznych.
 • Ogólne zmęczenie, osłabienie i uczucia „zamglonej głowy” z powodu zmniejszonej pojemności klatki piersiowej i obniżonemu dotlenieniu organizmu (zamknięcie klatki piersiowej).
 • Zaburzenia równowagi i zawroty głowy, ponieważ uciskane są struktury w obrębie połączenia szytowo-potylicznego gdzie znajdują się struktury częściowo odpowiedzialne za równowagę
 • Uczucie drętwienia barków, ramion, dłoni, a czasami nawet szczęki ze względu na uciśnięte nerwy.
 • Bóle w obrębie obręczy barkowej i głowy oraz w późniejszym etapie  kolejnych segmentów ciała w związku z nieprawidłowym, patologicznym ułożeniem co jest związane z nadmiernym napinaniem i rozciąganiem mięśni.
 • Zwiększający się poziom stresu spowodowany ogólnym obrazem wynikającym z zaburzenia.

Weź się w garść i zacznij działać nim będzie za późno!

Ciało ludzkie ma niewyobrażalnie duże możliwości adaptacyjne organizmu. Mimo tego, że w prezencie dajemy mu nieźle popalić, to toleruje każde nasze ułożenie w przestrzeni i asymetrię. Ciekawe jak długo jeszcze tak pociągnie? Praca nad korekcją zespołu wymaga znajomości anatomii i wiedzy na temat ich funkcjonowania, dlatego jeśli nie jesteś pewien co chcesz osiągnąć i w jaki sposób – ZWRÓĆ SIĘ DO SPECJALISTY 😉 Pamiętaj, że ciało i umysł są ze sobą ściśle powiązane, więc może warto zabić stres i odblokować pewne obszary już dziś? 😉

PIERWSZA SIEĆ KAMERALNYCH STUDIÓW EMS W LUBLINIE!

Chcemy, abyś czuł się wyjątkowo, dlatego tworzymy kameralne studia gdzie w miłej atmosferze zrealizujesz swoje cele.

Studio Time For Fit - Gęsia

ul. Gęsia 5/4, 20-719 Lublin

+48 577 554 334

Studio Time For Fit - Prusa

ul. Prusa 8B/U2, 20-064 Lublin

+48 537 459 871

UMÓW SIĘ NA TRENING!